Да бъдем културно отговорни е важна и необходима характеристика на взаимодействието ни един с друг. Това е изключително важно и в контекста на образованието. Следващите практики предлагат пет основни стратегии за това как преподавателите могат да направят учебната си среда по-отзивчива към културните особености.
1. Опознайте учениците си
Опознаването на учениците е от решаващо значение за изготвянето на учебната програма и нейното прилагане. Като преподаватели трябва да разбирате поведението, средата и предизвикателствата на вашите ученици, за да ги преодолеете.
Ефективен начин да се запознаете с учениците е да разчупите леда по време на първите няколко срещи в клас. Това може да се осъществи чрез кратки опознавателни въпроси и дискусии, които да адаптирате по начин, по който да стават все по-сложни в зависимост от нивото на учениците. Въпросите могат да включват информация за симпатиите и антипатиите на учениците, личните им интереси, отговорностите им извън училище и особено мнението им за курсовете и/или учителите, които възприемат като ефективни или неефективни.
Много често учениците споделят лични преживявания, които са ги засегнали дълбоко. Получаването на този вид информация може да помогне на преподавателите да отговорят по-добре на нуждите на учениците. Участието в редовни срещи с класовете ви помага да актуализирате знанията си за учениците.
Понякога по време на семестъра или учебната година ситуациите могат да се променят. Учениците могат да останат без дом, да се сблъскат с повторен брак или развод на родител или да се справят с промени в собствения си живот. Колкото повече знаем за тях, толкова по-добре можем да сме съпричастни към положението им и да им помогнем.
2. Бъдете наясно със собствените си предразсъдъци
Предразсъдъците могат да съществуват под различни форми и често произтичат от присъщите ни възгледи за света, които сме възприели в детството. Нашите убеждения и предпочитания се формират от образованието, семейството, приятелите и връстниците ни. Те могат да приемат различни форми, като религиозни, полови, културни, академични или нещо по-малко значимо като храна или размер.
В образователната среда предубедеността на учителите често е истински проблем.
Често се случва ученик да възприеме учителя като несправедлив или че практиките за оценяване не са последователни за различните ученици. Това възприятие може да е точно или не, а неосъзнаването на предразсъдъците ви може да повлияе на педагогическите решения. Например учителите могат да занижат очакванията си въз основа на културата и/или цвета на кожата на даден ученик в общност с преобладаващо бяло население от средната класа.
Несъзнателните предразсъдъци също могат да допринесат за погрешно мислене. Например, имплицитните предразсъдъци могат да накарат учителя да смята, че жените не могат да се справят отлично с математиката или че интровертните, тихи ученици не разбират урока поради ограниченото си участие. Признаването на факта, че всички имаме предразсъдъци, няма да ги промени. Все пак то може да ни помогне да вземаме по-информирани решения и да оценяваме различията от различни гледни точки, така че да не затвърждаваме неравенството.
3. Преобразувайте педагогиката и учебната си програма
В днешно време учителите все повече се замислят за това как да улеснят уроците, съобразени с културните особености, поради критичната нужда в тези променящи се времена. Докато някои от тях започват да работят за значими промени, има конкретни стъпки, които учителите могат да предприемат, за да трансформират както учебната програма на курса, така и педагогическите практики.
Няколко различни стратегии могат да бъдат приложени в учебната програма в три области: съдържание на курса, методология и оценяване.
3.1 Културно съдържание на курса
Съдържанието, материалите и четивото, използвани в класната стая трябва да отразяват разнообразието на учениците в класа и разнообразието на авторите в областта на обучението или дисциплината.
Учителите трябва също така да осъзнаят, че изборът им на четива, примери, аналогии, видеоклипове и друго съдържание може да бъде предубеден или да засили стереотипите.
Учебната програма също трябва да бъде преразгледана, за да се гарантира, че в нея няма скрити форми на потисничество. А дейностите, използвани в клас, трябва да се създават с оглед на тяхното въздействие върху учениците.
3.2 Смислена методология
На второ място, педагогиката трябва да бъде приобщаваща, което означава, че работата в курса трябва да бъде значима за учениците, да отговаря ефективно на техните нужди и да насърчава сътрудничеството.
Учителите трябва да гарантират, че се достатъчно често използват разнообразни техники за активно учене. Те могат да включват дискусии, работа в група, учене чрез преживяване, дебати, презентации и екипни проекти и др.
Дейностите и уроците трябва да се представят по различни начини, за да се отговори на различните стилове на учене на учениците. Даването на възможност на учениците да размишляват върху наученото може да даде представа за техния напредък и за областите, на които може да е необходимо да се обърне повече внимание, но също така може да затвърди обучението и да им помогне да направят връзка със собствения си житейски опит.
3.3 Оценка на оценяването
Множество множество мерки могат да бъдат използвани за оценяване на обучението и придобиването на знания от учениците.
Учениците трябва да бъдат приканвани да споделят знанията си по различни начини, включително чрез традиционни тестове и бързи писмени работи, домашни работи, отговори на въпроси от класа, групови дискусии и автентични оценки, като например интервюта с житейска история или лични истории.
Учениците трябва да могат да трупат точки по няколко начина, а не само чрез междинни и финални изпити. И накрая, учителите трябва да съобщават целта на задачите и дейностите, както и знанията и уменията, които се придобиват при изпълнението им.
4. Зачитане и утвърждаване на ученическата култура
Всеки ученик идва в класна стая с набор от поведения, убеждения и характеристики, които го правят уникален. Към това се прибавят ценностните системи, езиците, религиозните вярвания и начините на живот, които също допринасят за тяхната самоидентификация. Оценявайки
културата на всеки ученик, ние допринасяме за неговата самооценка, която на свой ред оказва влияние върху академичния му успех. Има много начини, по които учителите могат да възприемат културата в класната стая.
Учениците трябва да бъдат насърчавани да слушат ефективно и това е нещо, което учителят може да моделира чрез добри умения за слушане. На учениците трябва да се предоставят възможности да споделят своите чувства, убеждения, ценности и гледни точки. Те трябва да бъдат научени да получават и приемат тази информация, като същевременно зачитат различията на съучениците си. В часовете следва да се включат дейности и възможности за учене, които позволяват на учениците да уважават собствената си култура и тази на другите.
Методите на преподаване и учебните практики са друг начин за подкрепа и оценяване на културата и езика на ученика. Включете четива, видеоклипове, стихотворения, песни и други материали, в които учениците ще видят и чуят хора, които изглеждат като тях. Поканата на гост-лектори в клас или присъединяването към онлайн събитие е друг начин да приемете културата на ученика. Прекарвайте време в опознаване на учениците, за да можете да преподавате на различни културни среди и интереси.
5. Включване на семейството и общността
Да направим класната стая по-отзивчива към културните особености означава да ангажираме семействата и общностите в академичния живот на учениците. Проучванията показват, че когато родителите и общностите са ангажирани, учениците е по-вероятно да посещават редовно училище, да изпълняват домашните си задачи и да получават по-добри оценки, и това са само някои от резултатите. Участието може да се осъществи по няколко начина, включително общуване, доброволчество, учене вкъщи, вземане на решения и сътрудничество с общността.
Педагозите трябва да общуват със семействата не само когато има проблем с дисциплината, но и когато се случи нещо положително. Откритата и честна комуникация със семействата може да доведе до по-голямо доверие и да развие грижовни отношения, които позволяват на учителите да задават въпроси и да научават повече за учениците си.
Много полезно е да се свържете с родителите преди началото на учебния срок и да им предоставите начини, по които да общуват с вас. Учителите дори могат да поканят родителите да попълнят анкета за интересите, за да разберат по-добре своите ученици. Много училища също така осигуряват преводачи на разположение на семействата и предоставят ваучери за транспорт, за да могат те да посещават училищни срещи и събития. И накрая, отделянето на време за спонтанни разговори и би позволило на семействата да се чувстват приобщени.