През изминалите години бяха създадени голям брой цифрови образователни инструменти с цел да се даде автономност на ученика, да се насърчи сътрудничеството и да се улесни комуникацията между колегите и обучителите.
За да се обучават ефективно онлайн, учениците трябва да бъдат активни участници в обучението, въпреки че възрастните ученици, особено тези с ниска квалификация, често не са подготвени за този вид обучение. В резултат на това възрастните учащи ще постигнат най-големи резултати, когато използват цифрови инструменти за обучение, ако имат допълнителна подкрепа и помощ, за да се придвижват постепенно към по-силно разбиране (Digital Promise, 2016 г.).
Обучителите трябва да подпомагат учащите да обработват информация и да придобиват нови знания и компетентности, като им помагат да организират новата информация, да я свързват със съществуващите си знания и да ги насочват как да използват ефективно цифровите инструменти за постигане на целите на обучението. По този начин цифровите учебни ресурси и компютърният софтуер се използват за улесняване на тези процеси.
Чрез използването на цифрови инструменти за обучение може да се комбинират мултимедийни елементи, включително текст, изображение, видео и аудио, за представяне на информация и задачи, както и да се вградят платформи за сътрудничество и споделяне на ресурси, така че да се направи учебната среда привлекателна и да се обогати учебният опит.
По-долу са представени някои цифрови инструменти, които могат да се използват от преподавателите за възрастни в онлайн/смесени курсове, разделени в 9 различни категории по отношение на използването им в учебни среди.
Инструменти за споделяне на файлове
Сътрудничеството в облак се превърна в ефективен начин за споделяне и съвместна работа с цифрови файлове.
С помощта на инструменти за споделяне на файлове не само няколко души могат да работят по един и същ документ, но и преподавателят или колегата на ученика могат да правят предложения или коментари. Използването на тези инструменти може да помогне на преподавателите да избегнат наличието на пощенска кутия, която е препълнена с прикачени файлове. Следните инструменти осигуряват безплатно съхранение, просто споделяне на файлове и автоматично запазване на документи.
a) Google Диск: е услуга за споделяне на файлове, която позволява на потребителите да съхраняват и да имат достъп до файлове от почти всяко устройство. В рамките на Google Drive има Docs, Sheets и Slides, подобни на офис пакетите на Microsoft, които ви позволяват да създавате документи, презентации и електронни таблици онлайн. Не на последно място, преподавателите могат да използват и услугата Forms (Формуляри), за да могат учениците да попълват формуляри за класа и да организират отговорите си в електронна таблица.
b) Dropbox: това е популярен инструмент за споделяне на файлове поради лесната му настройка и гъвкавите възможности за споделяне. Можете да споделите всеки от тези файлове, като създадете връзка за изтегляне и я споделите с учениците или като дадете достъп на учениците до файловете/папките, с които трябва да работят.
c) Box: предлага подобен набор от функции като Dropbox, като в безплатната версия има по-голямо пространство за съхранение. Всеки файл, който съхранявате в акаунта си в Box.com, може да бъде споделен чрез генериране на персонализирани връзки за изтегляне.
Викторини, анкети и инструменти за оценка
Оценките са важна част от определянето на постиженията и ангажираността на учащите.
Електронното оценяване има две основни предимства: то значително намалява времето, което учителите отделят за оценяване, и позволява бърза обратна връзка с учителите относно резултатите от обучението на учениците (Whitelock, 2009).
Инструментите за електронно оценяване са много полезни, ако искате да ги използвате за задаване на домашна работа на обучаемите или искате да създадете онлайн анкети и викторини, които да използвате в класната стая, за да повишите ангажираността на обучаемите.
Предлагаме ви няколко популярни инструмента за оценка, които можете да използвате:
a) Mentimeter: той позволява на учениците да дават онлайн отговори и обратна връзка в реално време по време на час. Преподавателите могат да използват Mentimeter на различни етапи от курса и да избират от различни опции за отговор, като въпроси, анкети, облаци от думи и реакции. Тъй като има многобройни начини за включване, е по-лесно да се ангажира целият клас.
b) Quizizz: той използва метод за формиращо оценяване, ръководен от учениците и ангажиращ ги. Учениците могат да водят свои собствени групи за обучение, да организират игри на живо и да предизвикват своите връстници, така че да могат да оценяват собственото си обучение, като получават незабавна обратна връзка. За преподавателите тази функция за незабавна обратна връзка е чудесна за оценяване на това къде се намират учениците в своето обучение и за анализиране на събраните данни.
c) Kahoot! е образователна платформа, която се основава на игри и въпроси. Чрез този инструмент учителите могат да създават въпросници, дискусии или анкети, които допълват учебните часове. Материалът се прожектира в класната стая и учениците отговарят на въпросите, докато играят и учат едновременно. Kahoot! насърчава обучението чрез игри, което повишава ангажираността на учениците и създава динамична, социална и забавна образователна среда.
d) Сократ: Socrative е система, която позволява на преподавателите да създават упражнения, оценки и образователни игри, които обучаемите могат да решават с помощта на мобилни устройства.
Инструменти за планиране, подготовка и провеждане на уроци
Приложенията и уебсайтовете за онлайн срещи, изпращане на текстови съобщения, съобщения и комуникация улесняват преподавателите да организират онлайн сесии, да изпращат задачи и напомняния на учениците.
Някои полезни инструменти в тази категория включват:
a) Zoom: позволява на няколко потребители да участват в срещи на живо, като използват своите уебкамери и микрофони, да представят чрез споделяне на екрана и да предоставят чат за странични разговори или въпроси. Чрез профила в Zoom може да се персонализират фонове и да се създават анкети, така че да се създаде ангажираща и интерактивна учебна атмосфера. Той включва и възможност за пускане на стаи за почивка за групово задание.
b) Whereby: можете да отворите стая за видеоконферентна връзка, да изпратите връзката на гостите и те да се присъединят, без да се налага да инсталират приложение или да създават акаунти. Това е олекотен инструмент за видеочат с по-малко функции от Zoom, но предлага безпрецедентна лекота на използване. Потребителите могат да споделят своите екрани
c) WhatsApp: с това широко разпространено приложение, създадено предимно за мобилна употреба, преподавателите могат да преподават онлайн, като създадат виртуална класна стая или група. Приложението поддържа безплатни разговори, видеоразговори и изпращане на текстови съобщения и може да бъде решение за посещаване на онлайн курсове за обучаеми, които не притежават компютър. То може да се използва и за изпращане на съобщения, известия, напомняния, информация, специфична за курса, до групата обучаеми. И накрая, той улеснява незабавното двупосочно взаимодействие между преподавателя, учащия и колегите.
d) Slack: той е създаден предимно за синхронна комуникация, което означава, че група обучаеми трябва да са онлайн едновременно, за да могат да използват пълноценно неговия инструмент за незабавни съобщения. Това е опростена платформа за съобщения и видеоконференции, която се използва предимно в работна среда, но сега, когато дистанционното обучение е широко разпространено, преподавателите започват да проучват стойността на Slack като инструмент за комуникация за дистанционно обучавани.
Социални медии и блогове
Инструментите на социалните мрежи предоставят на студентите и преподавателите многобройни възможности за подобряване на методите на учене и засилване на сътрудничеството и ангажираността.
Обучението чрез социалните медии позволява на учениците и преподавателите да публикуват мисли, идеи, коментари и да изпълняват задачи в различни формати (текстове, визуални материали, аудио/видео) и в по-интерактивна учебна среда.
По-долу са показани някои от най-често използваните платформи за социални медии:
a) Facebook: Фейсбук може да бъде много полезна социална медийна платформа, която да се включи в програмите за обучение. Инструкторът може да създаде специална страница във Facebook, на която да публикува актуализации на уроците, да качва видеоклипове, да споделя задачи за домашна работа и да насърчава дискусии. По същия начин за същата цел може да се използва затворена група във Facebook, а инструкторите могат да излъчват лекции на живо във Facebook. Изборът между FB страница и група зависи от това дали искате да предоставите свободен достъп на обществеността (в този случай трябва да се създаде страница) или не (тогава създаването на затворена FB група е по-подходящо).
b) Pinterest: Инструкторите могат да създават табла в Pinterest за всеки от своите класове и да запазват пинове, които са свързани с уроците. По този начин те могат да подготвят и организират на едно място ресурси, планове на уроци и работни листове за класа. Учениците също могат да използват Pinterest, за да създадат цифров "кът" за изследователски проекти, статии или групови задачи.
c) Instagram: тази платформа за социални медии позволява на учениците да практикуват дигитално разказване на истории по начини, по които другите платформи за социални медии
може да не успеят. Може да се възлагат визуални задачи на обучаемите и да се оформи творческа библиотека, базирана на снимки/видео, за даден курс.
d) Blogger: Писането на публикации в блогове дава на учениците още един канал за дигитално съдържание, което те могат лесно да свържат с каналите на класа в социалните медии. Blogger е един от инструментите, които преподавателите могат да използват, за да оформят онлайн зона за задачи, работа в мрежа и дискусии. Учениците могат да създават свои собствени потребителски акаунти, за да правят дискусионни постове или да добавят коментари към подкани от класа. Програмата за обучение и всички задачи, актуализации и ресурси могат да се споделят и в блога като централно място.
Инструменти за екранно излъчване, аудио и заснемане
Екранната касета е видеозапис на екрана на компютъра ви и обикновено включва аудиоразказ. Един от начините за стимулиране на асинхронното онлайн обучение е създаването и споделянето на скрийнкастове и видеоклипове с инструкции с учениците. В комбинация с аудио и видео преподавателят може да имитира преживяването в класната стая и да дава ясни инструкции. Обучаемите могат да спират и превъртат видеоклиповете, за да преглеждат съдържанието със собствено темпо - нещо, което обикновено не се предлага в средите за синхронно обучение. Човек може също така да използва инструменти за рисуване, за да анотира слайдове или документи, така че да постави акцент върху важни елементи от ресурсите за обучение. Инструментите за скрийнкаст могат да се използват като приложение за настолни компютри или като разширение за Chrome. Някои мощни полезни инструменти за скрийнкастинг са следните: a) Nimbus: инструмент, който е едновременно средство за правене на скрийншоти и за записване на скрийнкастове (софтуер за Chromebook). Той позволява на преподавателите да записват видеоклипове от екрана си и да създават скрийнкастове. Може да се използва и за запис на видео от уебкамера, да се персонализира разделителната способност на екрана, да се анотират видеоклиповете със стрелки, форми и текст, както и да се изрязват и подрязват видеоклипове. Създадените видеоклипове могат да се качват в Google Drive и Dropbox.
b) OBS studio: това е безплатна софтуерна програма за Linux, Windows и MAC. С помощта на OBS Studio можете да предавате на живо през Twitch или YouTube, докато правите скрийн кастинг. Обучителите могат също така да добавят съществуващи видеоклипове или изображения в записите и можете да комбинирате няколко източника, като например изображения, заснемане на прозорци, карти за заснемане и други, за да създавате сцени.
c) Loom: Loom е инструмент за запис на екрана, който позволява на преподавателите да създават страхотни видеоклипове и уроци с помощта на микрофона и камерата на компютъра (може да се използва като десктоп приложение или като разширение за Chrome). Видеоклиповете на Loom могат да се споделят чрез уникален URL адрес или код за вграждане, а също така могат да се изтеглят като MP4 файлове. То също така позволява на учениците да коментират и обсъждат записите на екрана.
d) Screencastify: Screencastify е устройство за запис на екрани и създател на скрийнкастове (софтуер за Chromebook). С помощта на Screencastify можете лесно да заснемате, редактирате и споделяте видеоклипове. Някои от функциите, които предоставя, включват заснемане на разделите на браузъра или уебкамерата, разказване със звука от микрофона, персонализиране на разделителната способност на видеото, вграждане на уебкамерата в скрийнкаста, анотиране на екрана с инструмент за писане, фокусиране на прожектор върху мишката.
Инструменти за създаване на отметки и куриране на съдържание
Курирането на онлайн съдържание е процес на подбор, преглед и организиране на наличните в интернет ресурси за определена аудитория.
Това може да се разглежда като съставяне на списък с четива или портфолио, но с предимството да се приложи преглед и/или коментар на препоръчваните ресурси.
Ефективните инструменти за куриране на съдържание в отметките имат голямо значение за разработването на успешен курс на обучение, тъй като преподавателите могат да избират конкретни цифрови ресурси и да ги свързват с постигането на целите на обучението в програмата за обучение.
За преподавателите е важно да поддържат организиран процес на съхраняване, куриране и споделяне на информация (Cujba, 2018).
a) SymbalooEDU: този инструмент ви позволява да оформите лична начална страница, в която можете да навигирате в мрежата и да съберете всички любими сайтове в един визуален интерфейс. С акаунт можете да запазвате отметките си в облака. По подразбиране вашият "уебмикс" в Symbaloo е частен и защитен в облака, но имате възможност да споделяте ресурсите си с други хора, така че е подходящ за съвместна работа.
b) LiveBinders: това е платформа за куриране и представяне на ресурсите по лесен начин, като ги организирате в папки. Можете да разглеждате връзките точно като страници на книги, а не като URL адреси на всяка страница. В една и съща папка можете лесно да комбинирате Word документи и качени PDF файлове с връзки. Освен това може да се актуализира информацията автоматично, без да е необходимо повторно изпращане на връзки. c) Diigo: това е инструмент за създаване на отметки, в който можете да отбелязвате и организирате връзките, на които попадате онлайн. С Diigo можете да запазвате връзки към любимите си уебсайтове, да добавяте бележки и тагове, за да ги опишете, да подчертавате конкретно съдържание и да създавате групи за споделяне на знания.
c) Diigo: това е инструмент за създаване на отметки, в който можете да отбелязвате и организирате връзките, на които попадате онлайн. С Diigo можете да запазвате връзки към любимите си уебсайтове, да добавяте бележки и тагове, за да ги опишете, да подчертавате конкретно съдържание и да създавате групи за споделяне на знания.
Системи за управление на обучението
Системата за управление на обучението (LMS) е софтуер или онлайн услуга, която позволява на потребителите да създават онлайн курсове, симулации или други образователни преживявания и да предлагат обучение по електронен път.
Тези инструменти обикновено поддържат конвенционални курсове, подобни на презентации, и могат да позволяват запис на екрана, мултимедия, интерактивност и нелинейни или адаптивни подходи.
С помощта на LMS дизайнерите и обучителите могат да създават и споделят съдържание на курсове, като използват задания, дискусии, модули, викторини и страници.
Някои популярни LMS инструменти са:
a) Moodle: това е онлайн система за управление на обучението, която предоставя на преподавателите по целия свят решение с отворен код за електронно обучение, което е мащабируемо, приспособимо и сигурно с голям избор от налични дейности. Не на последно място, тя е напълно безплатна и поддържа мобилно обучение.
b) TalentLMS: този инструмент е създаден, за да поддържа смесени учебни програми, които съчетават самостоятелно електронно обучение и онлайн обучение, водено от инструктор. От страна на самостоятелното обучение преподавателите могат да импортират съществуващи курсове или да създават изцяло нови курсове от нулата с помощта на включения инструмент за създаване на авторски текстове, след което да задават персонализирани пътища на учащите, за да определят как и кога учащите могат да ги използват. Функции като дискусионни форуми и лични съобщения подобряват взаимодействието в класа.
c) Canvas LMS: това е уеб-базирана система за управление на обучението, използвана от учебни заведения, преподаватели и студенти за достъп и управление на онлайн курсове и за комуникация относно развитието на уменията и постиженията в обучението. Canvas включва разнообразни инструменти за създаване и управление на курсове с възможност за персонализиране, анализ и статистика на курсове и потребители, както и инструменти за вътрешна комуникация.
d) Thinkific: с този инструмент преподавателите могат да създават и брандират свои собствени уроци. Курсовете на Thinkific поддържат различни типове съдържание (текст, видео, тестове, изтегляния, дискусии), а учителите могат да персонализират курсовете си, за да отговарят на нуждите на учебната програма, като задават предварителни условия за уроците, скриват курсовете от определени ученици или създават график за предоставяне на курсовете.
Инструменти за хостинг и редактиране на видеоклипове
Услугите за хостинг на видеоклипове са уебсайтове или софтуер, които позволяват на преподавателите да създават/записват, редактират и разпространяват своите образователни видеоклипове. Използването на видеоклипове в класната стая достига до учащи с различни стилове на учене: визуален, слухов, физически или вербален. Някои полезни инструменти са показани по-долу:
a) Powtoon: това е уеб базиран софтуер за анимация, който позволява на потребителите да създават анимирани презентации, като използват предварително създадени обекти, импортирани изображения, предоставена музика и създадени от потребителя гласове.
b) Hippo Video: това е универсален онлайн видео инструмент за образование. Той обхваща целия жизнен цикъл на видеото - от създаването, редактирането, хостинга, споделянето до проследяването.
c) DaVinci Resolve: това е мощен безплатен инструмент за редактиране на видео, който се използва от преподаватели и професионалисти в индустрията. Този инструмент може да осигури редактиране на професионално ниво, въпреки че не предлага опция за запис, така че трябва да запишете видеоклиповете си на друго място и след това да завършите редактирането в DaVinci.
d) Video Form: това е стабилна онлайн платформа за създаване на видеоклипове, която ви позволява да създавате интерактивни образователни видеоклипове за вашите обучаеми. Инструментът разполага с няколко функционалности, включително запис на екрана, запис на лица и редактиране. Други интересни функции включват това, че учениците могат да отговарят на учителите чрез видео, аудио или текст, а учителите могат също така да добавят формуляри към своите видеоклипове.
e) Cavalry: това е графичен инструмент за движение за Windows и Mac, който съчетава мощта и гъвкавостта на 3D с лекотата на използване на 2D и ви позволява да създавате целево ориентирани работни потоци. Ако не сте запознати с инструментите за анимация, кривата на обучение може да ви се стори стръмна, въпреки че се предлагат подробни уроци, които да ви помогнат да извлечете максимума от него.
Онлайн инструменти за бяла дъска
Онлайн белите дъски предлагат гъвкаво цифрово пространство, в което можете да си сътрудничите и да споделяте идеи с обучаващите се.
Можете да създадете онлайн платно и да го използвате като обикновена бяла дъска за записване на идеи или като дъска за създаване на проект с група обучаеми от разстояние.
Някои полезни инструменти в тази категория включват:
a) Miro: освен обичайните функции на онлайн бялата дъска за качване на изображения, създаване на бележки и рисуване в различни цветове и размери, приложението предлага голяма библиотека с шаблони, за да намерите удобно подходящата структура, от която се нуждаете за вашата бяла дъска.
b) Mural: това е универсален инструмент за онлайн бяла дъска, особено подходящ за работа в екип, който ви позволява да създавате различни стаи за дъската с различни права на достъп. Той предлага широка гама от шаблони за работни срещи и заседания, включително шаблони за табла за планиране, проектиране, анализ на проблеми и генериране на идеи.
c) Stormboard: този инструмент се фокусира върху генерирането, организирането и приоритизирането на идеи: Можете да добавяте различни видове бележки, да ги комбинирате заедно, да коментирате в теми и да гласувате за идеи с помощта на цветни точки. Той има силна функционалност за отчитане, която ви позволява незабавно да превърнете вашите онлайн лепящи се бележки в структурирани отчети. Благодарение на интеграцията му с MS Office докладите могат да се редактират съвместно и след това да се споделят незабавно с обучаемите.