Обратната връзка често се възприема като задължение в края на събитието.
Преподавателите получават окончателна обратна връзка за своето обучение, а обучаемите - за това, което са научили.
Но обратната връзка може да направи много повече.
Тя предлага отлична възможност за подобряване на качеството на продължаващото обучение, на индивидуалния успех в обучението и на мотивацията на обучаващите се.
Но какво е обратна връзка? Какви са формите и изискванията и как те могат да се използват смислено в образованието за възрастни?
Определение за обратна връзка
Оксфордският речник определя мониторинга като "съвет, критика или информация за това колко добра или полезна е работата на нещо или някого". Това възприятие или оценка може да се използва в следваща стъпка за промяна или подобрение. В по-нататъшното образование обратната връзка описва комуникацията между хората, при която единият дава на другия информация за това, което е възприел или разбрал. Това дава възможност на получателя да реагира на обратната връзка, като коригира своето поведение или мислене.
Съществуват два вида обратна връзка - формираща и обобщаваща. Докато обобщаващата обратна връзка е окончателна за сбора от придобитите знания и умения, формиращата обратна връзка изследва състоянието на обучението и подхода към целите на обучението в определен момент. Тя показва всички пропуски в знанията, видовете грешки и липсата на или неправилното разбиране. Формиращата обратна връзка оказва силно влияние върху индивидуалното учене и е съществена предпоставка за по-нататъшното планиране на курса.
Австралийските професори Боуд и Моллой определят формиращата обратна връзка по следния начин:
"Обратната връзка е процес, при който обучаемите получават информация за своята работа. Това им позволява да се самооценят за приликите и разликите с подходящите стандарти, както и за стойността на работата си, като по този начин подобряват работата си."
В образованието за възрастни преподавателите са тези, които дават формираща обратна връзка, но те могат да получават обратна връзка и от учащите се например.
Изследванията за обратната връзка
Обратната връзка отдавна е призната за мощно средство за насърчаване на ученето и израстването на учениците. Последните изследвания потвърждават схващането, че предоставянето на смислена обратна връзка на учениците може значително да подобри техните знания и постижения.
Не всички форми на обратна връзка се считат за еднакво ефективни, а някои от тях дори могат да бъдат контрапродуктивни - най-вече ако са поднесени по изцяло негативен или коригиращ начин.
През последното десетилетие в няколко проучвания са изследвани стратегиите за даване на обратна връзка в образователната среда, в резултат на което са получени разнообразни, подкрепени от изследвания съвети за ефективна обратна връзка, която да повиши мотивацията, резултатите и самочувствието на учениците.
Колкото по-персонализирана е обратната връзка, толкова по-добре ще бъде приета. Конкретната, ориентирана към ученика обратна връзка трябва да бъде: предоставяна на учениците индивидуално, относно тяхното представяне и представена по начин, който да изгражда мотивация.
Способността ни да предоставяме смислена и точна обратна връзка се влошава с течение на времето. Многобройни проучвания показват, че обратната връзка е най-ефективна, когато се предоставя незабавно, а не след няколко дни, седмици или месеци.
Преглед на 131 проучвания на обратната връзка установи, че повече от една трета от интервенциите, свързани с обратната връзка, влошават резултатите на учениците. Възможно е преподавателите с добри намерения редовно да дават коментари на учениците, които намаляват вътрешната им мотивация и ги обезкуражават да учат.
Включването на обучаемите в процеса на обратна връзка им помага да развият самосъзнание, като същевременно им дава умения за вземане на решения, за да разпознават по-добре грешките и да идентифицират слабите места, които да отстранят.
Ползите от обратната връзка
Основната задача на обратната връзка е да се посочат грешките, погрешните схващания и пропуските в знанията и да се дадат съвети за евентуално необходимо по-нататъшно придобиване на знания или промяна на знанията. Особено в образованието за възрастни обратната връзка предлага отлична възможност за подобряване на качеството на уроците, на индивидуалния успех в обучението и на мотивацията на учащите.
Обучаемите идват на обучението с различни очаквания и имат повече или по-малко ясна цел за това, което искат да постигнат или научат в края му. Познаването на тези различни цели на обучението е от съществено значение, за да се отговори на различните очаквания и да се създаде климат, насърчаващ и мотивиращ ученето.
Редовната индивидуална обратна връзка дава възможност на участниците да осъзнаят по-добре своя напредък и да работят самостоятелно по своите цели и подцели. По този начин преподавателят може по-добре да адаптира по-нататъшното си обучение, съдържанието и методите към предпоставките и очакванията на участниците.
Обратната връзка може да изпълни много различни цели в курса на обучение:
- Тя помага на учителите и учащите да намалят несъответствието между самооценката и външното оценяване и да се развиват личностно.
- Обратната връзка насърчава обмена на информация за обучението между учителите и учащите.
- Той подпомага учителите да подобрят стила си на преподаване.
- Той помага да се оцени къде се намира обучаемият по отношение на целта на обучението и кои подцели вече са постигнати. По този начин обратната връзка помага да се видят успехите (в ученето).
- Обратната връзка насърчава процеса на учене на обучаемите. Става ясно кои (учебни) пътища са успешни и кои са по-малко подходящи и могат да се разработят нови решения и стратегии.
- Обратната връзка мотивира ученето и насърчава учениците да търсят нови начини за учене и да се ангажират със собственото си учене.
Как да получавате ефективно обратна връзка
Изслушване на предоставената обратна връзка
Това означава да не прекъсвате. Изслушвайте човека и се вслушвайте в това, което той казва, а не в това, което предполагате, че ще каже. Можете да възприемете повече информация, ако се съсредоточите върху слушането и разбирането, вместо да се защитавате и да се фокусирате върху отговора си.
Осъзнайте отговорите си
Езикът на тялото и тонът на гласа ви често говорят повече от думите. Опитайте се да не поставяте бариери. Ако изглеждате разсеяни и отегчени, това също е негативен сигнал. От друга страна, вниманието показва, че цените това, което някой има да каже, и успокоява и двама ви.
Бъдете открити
Това означава да сте отворени към нови идеи и различни мнения. Често има повече от един начин за правене на нещо и другите могат да имат напълно различна гледна точка по дадена тема. Може да научите нещо полезно.
Разберете посланието
Уверете се, че разбирате какво ви се казва, особено преди да отговорите на обратната връзка. Ако е необходимо, задавайте въпроси за изясняване. Слушайте активно, като повтаряте критичните моменти, за да сте сигурни, че сте интерпретирали правилно информацията. В групова среда поискайте обратна връзка от другите, преди да отговорите. Когато е възможно, предварително уточнете какъв вид обратна връзка търсите, за да не бъдете изненадани.
Обмислете и решете какво да направите
Преценете стойността на обратната връзка, последиците от използването или игнорирането ѝ и след това решете какво да направите с нея. Вашият отговор е ваш избор. Ако не сте съгласни с обратната връзка, помислете дали да не поискате второ мнение от някой друг.
Последващи действия
Има много начини за проследяване на обратната връзка. Понякога последващите действия ще включват просто изпълнение на дадените ви предложения. В други ситуации може да искате да си уговорите нова среща, за да обсъдите обратната връзка или да изпратите отново преработената работа.
Как да даваме ефективна обратна връзка
Съсредоточете се върху поведението, а не върху човека
Една от стратегиите е да започнете с посочване на въпросното поведение, след това да опишете как се чувствате по отношение на него и да завършите с това, което искате. Този модел ви позволява да избегнете да звучите обвинително, като използвате "аз" и се фокусирате върху поведението, вместо върху предполагаеми интерпретации.
Пример: "Не съм те виждал в клас от една седмица. Притеснявам се, че пропускаш важна информация. Можем ли да се срещнем скоро, за да я обсъдим?", вместо: "Очевидно не ти пука за този курс!"
Балансиране на съдържанието
Използвайте подхода "сандвич". Започнете с коментари за конкретни силни страни. Това осигурява укрепване и определя нещата, които получателят трябва да продължи да прави. След това определете конкретни области за подобрение и начини за извършване на промени. Завършете с положителен коментар.
Този модел помага да се укрепи увереността и да се запазят слабите места в перспектива. Пример: "Презентацията ви беше страхотна. Осъществихте добър зрителен контакт и бяхте добре подготвени. Малко трудно се чувахте в задната част на залата, но можете да преодолеете това с малко практика. Продължавайте с добрата работа!" Вместо: "Не говорехте достатъчно силно. Въпреки това презентацията премина добре."
Бъдете конкретни
Избягвайте общи коментари, които могат да бъдат от ограничено значение за получателя. Опитайте се да включите примери, които да илюстрират вашето твърдение. Предлагането на алтернативи, а не само даването на съвети, позволява на получателя да реши какво да направи с вашата обратна връзка.
Бъдете реалистични
Обратната връзка трябва да се фокусира върху това, което може да бъде променено. Безполезно и разочароващо за получателите е да получават коментари за нещо, което не могат да контролират. Също така не забравяйте да избягвате използването на думите "винаги" и "никога". Поведението на хората рядко е толкова последователно.
Персонализирайте обратна връзка
Когато предлагате оценъчни коментари, използвайте местоимението "аз", а не "те“, което би означавало, че мнението ви е общоприето. Не забравяйте, че обратната връзка е само вашето мнение.
Давайте навременна обратна връзка
Потърсете подходящо време, за да съобщите обратната си връзка. Бързината е от ключово значение, тъй като обратната връзка губи своето въздействие, ако се забави твърде дълго. Закъснялата обратна връзка може също така да предизвика чувство на вина и обида у получателя, ако възможността за подобрение е отминала. Ако обратната връзка е предимно отрицателна, отделете време да подготвите какво ще кажете или напишете.
Предлагайте постоянна подкрепа
Обратната връзка трябва да бъде непрекъснат процес, а не еднократно събитие. След като предложите обратна връзка, направете съзнателно усилие да я проследите. Уведомете получателите, че сте на разположение, ако имат въпроси, и, ако е уместно, поискайте друга възможност за предоставяне на повече обратна връзка в бъдеще.